Kedy sa oplatí využiť krycí list?

Keď poškodíte vaše auto, poistnú udalosť nahlásite vašej poisťovni a tá vám prizná poistné plnenie, jeho vyplatenie môže nejaký čas trvať. Vy však môžete byť v situácii, keď vaše auto potrebujete dať bezodkladne opraviť, no nemusíte mať dosť peňazí na zaplatenie faktúry z autoservisu. V takejto situácii vám pomôže krycí list.

Vystavenie krycieho listu ako vhodné riešenie

Krycí list vystavuje poisťovňa pre ten autoservis, ktorý po poistnej udalosti bude opravovať poškodenia na vašom aute. Toto tlačivo funguje ako záväzný prísľub, ktorý dáva poisťovňa danej autoopravovni, že mu uhradí faktúru za opravenie auta. Poistné plnenie sa v tomto prípade teda nebude vyplácať na účet poistníka, ale poisťovňa ho použije na vyplatenie faktúry. Výhoda takéhoto postupu je v tom, že sa takto možno vyhnúť prípadným sporom ohľadom výšky poistného plnenia. Tiež sa možno vyhnúť čakaniu na vyplatenie náhrady škody. Jediné, čo poistník musí urobiť je odviesť auto do určeného servisu a nechať ho opraviť. Majte na pamäti, že vo väčšine prípadov poisťovňa určí jeden zo zmluvných servisov, kde vám auto opravia a tomu vystaví aj krycí list.

Pri výbere havarijnej poistky je dobré overiť si, či vami zvolaná poisťovňa ponúka možnosť vystavenia krycieho list. Je na vás, či sa rozhodnete pre túto možnosť, alebo bude pre vás lepšie počkať na vyplatenie poistného plnenia. V každom prípade je vždy dobré mať na výber viacero možností.